Badanie USG w medycynie

aLLe artykuły MMamy na blogu

Badanie USG w medycynie

aparat usg

Ultrasonografia (w skrócie USG) to badanie obrazowe, które wniosło wiele dobrego do medycyny. Metoda ta wykorzystuje fale dźwiękowe, które są w różnym stopniu pochłaniane i odbierane przez tkanki w zależności od ich budowy. Aparat USG posiada ekran, klawiaturę oraz różne głowice. Dzięki nim można zobrazować różne tkanki i narządy. Najczęściej wykonuje się USG jamy brzusznej, tarczycy, kończyn dolnych i USG serca (tak zwane badanie echo serca).

Bardzo dużo z USG korzysta się też w ginekologii. Jest to bezinwazyjne badanie, które pozwala ocenić płód oraz narządy rodne. Aparat USG wykorzystuje w tym celu sondę przez-brzuszną oraz dopochwową. Badanie USG jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Głowicę smaruje się specjalnym żelem i przykłada do ciała pacjenta. Na monitorze aparatu wyświetlany jest obraz. Przy pomocy ultrasonografii można rozpoznać wiele patologii. Dobrze widoczny jest wolny płyn w jamach ciała, kamienie w pęcherzyku żółciowym, złogi w drogach moczowych, torbielowatość nerek, ropnie, guzy, powiększenia narządów, zmiany konsystencji narządów i wiele innych. Podczas badania USG można też dokonać pomiarów narządów czy też patologicznych zmian. Można też włączyć funkcję Doppler, która umożliwia ocenę ukrwienia narządów oraz przepływów w naczyniach. Jest szczególnie istotna podczas oceny przepływu krwi w jamach serca.

Pod kontrolą USG można też wykonać wiele zabiegów. Głównie są to różnego rodzaju biopsje, takie jak biopsja nerki, biopsja guzków tarczycy i tym podobne. Dzięki połączeniu techniki endoskopowej z ultrasonografią możliwa jest również biopsja zmian patologicznych w okolicy jelita czy też biopsja ciężko dostępnego guzka wątroby. Pod kontrolą USG można też założyć wkłucie centralne do żyły podobojczykowej lub wprowadzić kaniule do innych naczyń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *